Co wpływa na oprocentowanie kredytu samochodowego?

Banki udzielające kredytów samochodowych stosują różne oprocentowanie. Stąd możemy znaleźć ofertę bardziej lub mniej dla nas korzystną. Oczywiście, klienci chętniej wybierają bank, który stosuje niską stawkę oprocentowania. Skąd jednak biorą się różnice? Co wpływa na oprocentowanie kredytu samochodowego?

Co w sposób bezpośredni wywiera wpływ na oprocentowanie kredytu samochodowego?

Wysokość oprocentowania kredytów zależy przede wszystkim od dwóch

niezwykle istotnych czynników. Pierwszy z nich to marża banku, którą każdy bank ustala sam. Drugi czynnik to stopa WIBOR. Na wysokość stopy WIBOR bank nie ma wpływu, jest to więc czynnik, który dla klientów nie powinien być kluczowy przy wyborze banku. Dobrze jest oczywiście znać jego wysokość, ale przy wybieraniu banku powinniśmy kierować się przede wszystkim ustaloną przez niego wysokością marży. Wiele banków jest skłonnych do negocjacji z klientami, mamy więc możliwości osiągnąć wyjątkowo korzystne warunki. Nie jest to jednak możliwe w każdym banku. Decydując się na podjęcie negocjacji z bankiem warto wiedzieć, od czego uzależniona jest jej wysokość. Nasza pozycja negocjacyjna będzie wtedy lepsza.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o kredycie samochodowym, warto skorzystać z kalkulatora kredytowego, dzięki któremu obliczysz wysokość miesięcznej raty.

Czynniki wpływające na wysokość marży

Jednym z czynników, które decydują o wysokości marży jest rodzaj samochodu, który planujemy kupić. Bank może ustalić inną marżę dla samochodów o charakterze dostawczym, a inną dla samochodów osobowych. Na wysokość marży wpływa także wiek samochodu. Często okazuje się, że banki naliczają niższą marżę klientom, którzy zdecydowali się na kupno nowego samochodu. Wytyczną dla banku w tym zakresie będzie data wpłacenia ostatniej raty kredytu.

Czynników wpływających na oprocentowanie kredytu samochodowego jest przynajmniej kilka. Potencjalny kredytobiorca powinien je poznać jeszcze zanim zdecyduje się podpisać z bankiem umowę kredytową. Kiedy mamy jakiekolwiek wątpliwości, kiedy nie wiemy, jak wysokie raty będziemy płacić, powinniśmy poprosić o ich wyjaśnienie pracownika banku, który przygotował dla nas umowę kredytową.

Sprawdź również poradni jak znaleźć najtańszy kredyt samochodowy.