Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Wiele osób bardzo chętnie, często bez większego zastanowienia, korzysta z kredytów oferowanych przez banki. Dochodzi więc do sytuacji, kiedy mają kilka rodzajów zobowiązań wobec banków, których nie są w stanie spłacać. Rozwiązaniem dla takich osób może być kredyt konsolidacyjny. Jakie są ich rodzaje?

Kredyty konsolidacyjne zostały podzielone na dwa rodzaje. Są to:

  • kredyt konsolidacyjny gotówkowy;
  • kredyt konsolidacyjny hipoteczny.

Podział ten został dokonany w oparciu o sposób zabezpieczenia spłaty kredytu. Który z nich jest dla kredytobiorcy bardziej korzystny? Nie ma na to pytanie jednoznacznie brzmiącej odpowiedzi. Która opcja będzie dla klienta korzystniejsza zależy przede wszystkim od tego, jak przedstawia się jego zdolność kredytowa.

Niezależnie czy zdecydujesz się na kredyt konsolidacyjny gotówkowy czy hipoteczny, przed ostatecznym wyborem produktu, sprawdź kalkulator kredytowy kredytu konsolidacyjnego i zobacz jaką ratę zapłacisz.

Kredyt konsolidacyjny w gotówce

Cieszy się dużą popularnością wśród osób, które decydują się na połączenie w jedno zobowiązanie kilku długów w różnych bankach. W przypadku tego kredytu potencjalnego kredytobiorcę czekają minimalne formalności. Czas oczekiwania na odpowiedź banku w sprawie jego przyznania także w większości wypadków jest bardzo krótki. Tego typu kredyt nie jest dodatkowo zabezpieczany, co dla wielu kredytobiorców jest jego dodatkowym atutem. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy ma jednak nie tylko zalety, ale i wady. Za jedną z największych można uznać niską sumę kredytów, które można skonsolidować. W większości przypadków klienci nie mogą liczyć na więcej niż osiemdziesiąt tysięcy złotych. Wielu jednak dostaje znacznie mniej.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny

Suma możliwych do skonsolidowania kredytów jest w tym wypadku znacznie wyższa. Bank może go przyznać nawet w wysokości kilkuset tysięcy. Aby taki kredyt otrzymać trzeba go zabezpieczyć. Jego nazwa wskazuje, jakie to będzie zabezpieczenie. Na nieruchomości kredytobiorcy zostanie ustanowiona hipoteka. Ile konkretnie otrzymamy środków finansowych uzależnione jest od wartości nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest kredytem długoterminowym.

Zanim wybierzesz się do banku sprawdź również jakie dokumenty są potrzebne by otrzymać kredyt.