Wkład własny – skąd go wziąć?

Zakup wymarzonego lokum to przede wszystkim problem z finansowaniem. Większość z nas chcąc kupić nieruchomość, będzie starała się o kredyt mieszkaniowy. Tutaj jednak również musimy mieć gotówkę, by rozpocząć starania o współpracę z bankiem. By spełnić wymagania kredytodawcy, trzeba posiadać nie tylko zdolność kredytową, lecz także odpowiedni wkład własny.

Od 2013 roku Komisja Nadzoru Finansowego systematycznie zwiększa wkład własny, który musimy posiadać chcąc starać się o kredyt mieszkaniowy. Banki nauczone doświadczeniem nie udzielają już kredytów na 100% , czy 110% wartości nieruchomości, tak jak robiły to wcześniej. Jeżeli czekacie na moment, gdy wróci zerowy wkład własny, to możecie być pewni, że taka sytuacja już się nie powtórzy.

Oszczędzanie na wkład własny

Banał, ale jakże prawdziwy. Niestety do kredytu trzeba się przygotować. Między podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości, a podjęciem działań zmierzających do jej realizacji przeważnie mija kilka miesięcy. Jest to idealny czas na to, by zmierzyć się z oszczędzaniem. Spłać wszystkie zobowiązania, które posiadasz. Zrezygnuj z kart, jeżeli możesz. Zacznij ograniczać swoje wydatki. Zastanów się jaka część pieniędzy miesięcznie Ci się rozpływa. Nie jest to dużo, ale od czegoś trzeba zacząć.

Przygotowując się do zaciągnięcia tak dużego zobowiązania, dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie całkowitych kosztów kredytu, by wybrać najtańszą opcję.

Wsparcie rodziny

O takiej sytuacji też nie wielu z nas może marzyć, ale idealnym rozwiązaniem było by wsparcie rodziny w uzbieraniu wkładu własnego. Pożyczka, której mogłaby udzielić rodzina też nie jedną osobę by uratowała. Jeżeli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę może jest możliwość zaciągnięcia kredytu z kimś z rodziny. Ktoś kto ma stabilną sytuację finansową poprawi Twoje zdolności kredytowe, a bank spojrzy na Was łaskawszym okiem?

Inna nieruchomość na wkład własny

Jeżeli jesteś właścicielem innej nieruchomości, która nie jest obciążona  hipoteką to jesteś szczęściarzem. Bank na pewno bardzo chętnie rozpatrzy możliwość zabezpieczenia kredytu pod hipotekę, takiej nieruchomości. Znacznie to ułatwi to otrzymanie dodatkowego kredytu, który pokryje wkład własny, lub staranie się o właściwy kredyt mieszkaniowy.

Dodaj komentarz